
Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło ostateczną wersję „Koncepcji wdrożenia polskiego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną”. Powstała ona po konsultacjach ekspertów z resortów cyfryzacji, spraw wewnętrznych i administracji oraz zdrowia.
E-dowody w większości krajów Unii Europejskiej są już standardem. Bruksela już dawno zaleciła państwom członkowskim ich wprowadzenie. Polska otrzymała na ten cel blisko 150 milionów złotych ze środków unijnych. Pieniądze trzeba będzie jednak zwrócić, jeśli od marca 2019 roku „plastikowe dowody z warstwą elektroniczną” nie będą wydawane.
To zmusiło Ministerstwo Cyfryzacji do zwiększenia tempa prac nad projektem. Wstępne założenia poznaliśmy już w ubiegłym roku, jednak dopiero teraz osiągnięto pełne porozumienie między resortami.
W wyniku konsultacji do przygotowanego dokumentu powstała druga wersja koncepcji, zgodnie z którą nowy elektroniczny dowód osobisty będzie w sposób jednoznaczny i niezaprzeczalny potwierdzał tożsamość obywatela, będzie też służył do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów w cyfrowym świecie
– głosi komunikat resortu cyfryzacji.
Ministerstwo przewiduje, że proces całkowitej wymiany dotychczasowych dowodów osobistych na e-dowody zakończy się w 2028 roku. Wydawanie e-dowodów ma się rozpocząć w 2019 roku.
Szybciej na lotniskach i u lekarza
E-dowody będą wyposażone w aplikację ICAO (Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego), która zawierać będzie zdjęcie twarzy. Dzięki temu możliwe będzie ograniczenie czasu kontroli na lotnisku.
E-dowód będzie mógł też służyć do potwierdzenia wizyty lekarskiej w placówce medycznej
– dodaje rzecznik prasowy resortu Karol Manys.
Wbrew pierwotnej koncepcji (która zakładała, że tożsamość w placówce medycznej trzeba będzie udokumentować za pomocą karty bankomatowej), aby zapisać się do lekarza lub szpitala wystarczające będzie użycie elektronicznego dowodu. Przedstawienie dodatkowych dowodów stwierdzających prawo do ubezpieczenia przestanie być konieczne.
Dokument pozwoli bez żadnych wątpliwości potwierdzić naszą obecność u konkretnego lekarza, konkretnego dnia. Wszystko za sprawą odczytu z chipa. Tego się nie da oszukać i wreszcie ubezpieczyciel otrzyma jednoznaczne potwierdzenie, że wizyta miała miejsce
– twierdzi Wiesław Paluszyński, ekspert ds. cyfryzacji z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
Elektroniczne dowody osobiste będą mogły komunikować się z terminalami do obsługi kart (POS-ami) za sprawą numeru PIN.
W placówkach służby zdrowia – podobnie jak w urzędach skarbowych, oddziałach ZUS-u oraz urzędach administracji państwowej i samorządowej – zostaną zainstalowane czytniki, które pozwolą na samodzielne uwierzytelnianie. To oznacza mniej pracy dla urzędników i, co istotne z punktu widzenia pacjentów i petentów, mniejsze kolejki.
Sami lekarze otrzymają natomiast Karty Specjalisty Medycznego. Ten sposób identyfikacji ma ograniczyć skalę wystawiania podrobionych recept i zwolnień.
Dokument tożsamości na smartfonie?
Ministerstwo chce, aby dostęp do dowodów osobistych był możliwy także przy użyciu telefonu komórkowego. Program pilotażowy ma ruszyć już w maju. Za to dostęp do prawa jazdy na smartfonie będzie możliwy od października.
Telefon stanie się naszą jedyną, zawsze dostępną przy sobie platformą do całego świata usług, zarówno komercyjnych, jak i usług e-administracji. Platformą ściśle spersonalizowaną, bo na niej mieści się nasza elektroniczna, mobilna tożsamość i możliwość poświadczania bezpiecznym podpisem naszego oświadczenia woli w rozmaitych transakcjach komercyjnych i administracyjnych
– mówiła już w ubiegłym roku minister Anna Streżyńska.
Problem? Koszty
Wydatki związane z wymianą dokumentów ministerstwo oszacowało (w perspektywie 12 lat) na około 2 miliardy złotych. W tej kwocie mieści się nie tylko koszt ich wyrobienia, ale także całej infrastruktury i oprogramowania.
W ciągu 10 lat wydawanie e-dowodów będzie generowało koszty o 400 milionów złotych wyższe, niż w przypadku, gdybyśmy pozostali przy zwykłych, plastikowych dowodach tożsamości.
Co myślicie o możliwościach e-dowodów? Czy są one warte swojej ceny?
Dodaj komentarz
Bądź pierwszy!