• >>
 • Zasady dyskusji w serwisie

Zasady dyskusji w serwisie

Serwis ideologia.pl to miejsce, w którym wymieniamy poglądy na temat zagadnień ważnych społecznie, ważnych dla każdego z nas. Wiele z nich budzi lub może budzić kontrowersje, dlatego bardzo ważnym jest, abyśmy pomimo różnic nawzajem się szanowali.

My, Redakcja Serwisu, staramy się dbać o jakość i poziom prowadzonej dyskusji.

Liczymy na to, że Wy, Użytkownicy, również o to zadbacie przyczyniając się tym samym do budowania pozytywnej atmosfery Serwisu.

Pamiętajmy więc, że im lepszy poziom dyskusji, tym większą szansę mamy, aby dowiedzieć się, zrozumieć lub nauczyć czegoś nowego. Warto zatem o to zadbać.

Poniżej lista kilku podstawowych zasad i wskazówek prowadzenia dyskusji:

 1. Szanujemy się nawzajem. Pamiętajmy, że różnica poglądów nie upoważnia do wypowiadania się w sposób obraźliwy, wyzywający czy wulgarny.
 2. Za treść komentarzy odpowiedzialność ponosi jej autor. W szczególności zabronione są treści seksistowskie, antysemickie, rasistowskie, komunistyczne, zawierające pogróżki lub w inny sposób obraźliwe dla jakiejkolwiek grupy społecznej czy wyznaniowej. Nie są dozwolone także treści o wyraźnym charakterze reklamowym, które nie wnoszą wartości do prowadzonej dyskusji (spam).
 3. Każdy ma prawo do wyrażenia swojej opinii, jednak przy zachowaniu zasady z pkt. 1. Krytykuj lub podważaj argumenty, ale pamiętaj odnoś się do tekstu nie zaś do autora lub innych osób, biorących udział w dyskusji.
 4. Pisz na temat. Staraj się nie odbiegać zbyt mocno od motywu przewodniego dyskusji, a jeżeli interesuje Cię poszerzenie wiedzy w innym zakresie patrz poniżej pkt. 9.
 5. Tłumacz, kontrargumentuj. Jeżeli czytana treść jest niezgodna z Twoimi przekonaniami wytłumacz innym dlaczego oraz przedstaw swoją kontrargumentację.
 6. Posługuj się przykładami. Abstrakcyjne koncepty i idee są czasem trudne do zrozumienia. Warto w takim przypadku sięgnąć po przykłady, które dobitnie zaprezentują Twoje stanowisko.
 7. Wyrażaj się kulturalnie. Takie wypowiedzi się po prostu przyjemniej czyta.
 8. Nie krępuj się. Jeżeli masz coś do dodania (nawet jeżeli masz inne zdanie) wyraź je. Różne poglądy są świetną okazją, by się od siebie nawzajem czegoś nauczyć.
 9. Podpowiadaj nam. Jeżeli uważasz jakiś temat za szczególnie interesujący, dla Ciebie lub innych ludzi, zaproponuj go nam do opisania.
 10. Zgłaszaj nadużycia. Jeżeli uważasz, że jakiś wpis łamie regulamin lub przekracza granice dobrego smaku, zgłoś ten fakt zaznaczając odpowiednią opcję przy komentarzu lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Oczywiście to nie wszystkie zasady. Jeżeli masz wątpliwości, postępuj zgodnie z netykietą i regulaminem.

A na koniec pamiętaj, że zastrzegamy sobie prawo do moderacji Twoich wpisów, a naruszenie zasad dyskusji może skutkować negatywnymi konsekwencjami – od usunięcia komentarza(-y), przez zablokowanie konta Użytkownika aż po zgłoszenie wpisu właściwym służbom (m.in. sądom, prokuratorze, policji). Liczymy jednak na to, że nie będzie takiej konieczności.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą dzielić się swoimi przemyśleniami do dyskusji na ideologia.pl.