• >>
  • Wiadomości
  • >>
  • Rośnie problem zadłużenia młodych Polaków
26.11.2016
Aktualizacja: 28.08.2017

Młodzi dłużnicy. W Polsce jest ich już ponad pół miliona

Młodzi dłużnicy
pixabay.com

Bardzo szybko rośnie poziom zadłużenia Polaków w przedziale wiekowym od 18 do 34 roku życia. Młodych ludzi mających problemy z regulowaniem należności jest prawie 524 tysiące. Ich łączny dług osiągnął poziom 3,7 miliarda złotych.

Do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wpisuje się te osoby, które zalegają z płatnościami na kwotę co najmniej 200 złotych. Ponadto wierzyciel może zgłosić takiego dłużnika dopiero po upływie 60 dni od wyznaczonego terminu płatności.

Przeciętna wysokość zadłużenia wśród osób poniżej 35 roku życia wiekowej to 7 067 złotych.

Rejestr dostarcza zresztą kolejnych szczegółowych informacji. Dowiadujemy się m.in., jakich płatności młodzi ludzie nie regulują najczęściej oraz gdzie mieszka najwięcej dłużników.

Alimenciarze, pożyczkobiorcy, gapowicze

Ponad miliard złotych z ogólnej kwoty zadłużenia osób do 34 roku życia stanowią długi alimentacyjne. Długi wynikające z pożyczki od firm pozabankowych lub zaciągniętego w banku kredytu wynoszą prawie 830 milionów złotych. 360 milionów zaległości wynika z nieopłacania faktur za usługi telekomunikacyjne. Młodzi zwlekają też z płaceniem mandatów za korzystanie z komunikacji bez biletu – przewoźnicy wciąż czekają na wpłatę ponad 13 milionów złotych.

Z rejestru wynika także, że na każdego dorosłego obywatela przypada co najmniej „półtora wpisu” informującego o zadłużeniu. Oznacza to, że łączna liczba wpisów przekracza liczbę pełnoletnich mieszkańców naszego kraju. Wskaźnik ten osiąga największą wartość w grupie wiekowej 25-34 lata i wynosi 1,84 wpisu na jedną osobę.

Kłopotliwy rekord

Najwięcej młodych dłużników mieszka w województwach: śląskim, mazowieckim i dolnośląskim. Suma zobowiązań wobec wierzycieli tylko w tych trzech województwach wynosi niemal półtora miliarda złotych.

Liczba dłużników zarejestrowanych w BIG w kategoriach wiekowych 18-24 i 25-34 w województwach.
Liczba dłużników zarejestrowanych w BIG w kategoriach wiekowych 18-24 i 25-34 w województwach.

Rekordzista pod względem wysokości długu ma 34 lata i mieszka w województwie opolskim – jego zadłużenie przekracza 10 milionów złotych. W opolskim mieszka również 21-latek, zwlekający z zapłaceniem prawie 300 tysięcy złotych.

Jak to możliwe?

O przyczynach rosnącej skali problemu wśród młodych ludzi mówi Karolina Barańska z Grupy KRUK:

Wraz z otrzymaniem dowodu osobistego młody człowiek uzyskuje możliwość podpisania umowy na długoterminowe zobowiązania. Może to być np. umowa z dostawcą usług telefonicznych, często to też kredyt lub zakup na raty.

Młodzi często bagatelizują problem zadłużenia nie zdając sobie sprawy, że może on za sobą pociągnąć poważne konsekwencje:

Nawet nieopłacane rachunki za telefon czy zaległy mandat pozostawiają ślad w naszej historii i mogą mieć wpływ na zdolność kredytową w przyszłości.

– dodaje Barańska.

Opublikowane dwa lata temu badania TNS Polska na zlecenie Grupy KRUK wskazują, że za najczęstszą przyczynę popadania w długi Polacy wskazują czynniki zewnętrzne (33%) oraz nieracjonalne gospodarowanie pieniędzmi (28%). Szczególnie druga z przyczyn może świadczyć o potrzebie bardziej efektywnego edukowania młodzieży w zakresie przedsiębiorczości.

Potwierdzają to kolejne wyniki tego samego badania: aż 92% ankietowanych twierdzi, iż należałoby zachęcać uczniów do mądrego gospodarowania pieniędzmi, z czego aż 37% postuluje rozpoczęcie tego typu edukacji już na poziomie szkoły podstawowej.

Czy według Was efektywna edukacja w zakresie przedsiębiorczości wpłynęłaby na zmniejszenie liczby młodych dłużników? A może macie inne propozycje?

 

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Młodzi dłużnicy. W Polsce jest ich już ponad pół miliona"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Juliusz
Gość

Skoro większość stanowią długi alimentacyjne, to może raczej edukacja seksualna… 🙂

wpDiscuz