25.01.2017
Aktualizacja: 28.08.2017

Praca Polaków za granicą. Co skłania rodaków do emigracji?

Praca Polaków za granicą. Co skłania rodaków do emigracji?
© szmydsebastian / fotolia

Czesi mogą się pochwalić najniższym bezrobociem w UE. Stale rosnące zapotrzebowanie na pracowników sprawia, że wakaty trzeba zapełnić cudzoziemcami. Czescy pracodawcy chętnie zatrudniają także Polaków.

A Polacy równie chętnie z tego korzystają. Do niedawna większą grupę zagranicznych pracowników w Czechach stanowili obywatele Słowacji. Sytuację odmieniło przyjęcie przez Słowaków waluty euro – mało który z nich skusi się na wypłatę w koronach czeskich. Dla polskich pracowników nie stanowi to problemu, a ktoś lukę po Słowakach na czeskim rynku pracy musiał wypełnić. Tym bardziej że wynagrodzenia – nawet dla niewykwalifikowanych pracowników – są tam co najmniej tak wysokie, jak w Polsce (nawet ponad dwa i pół tysiąca złotych „na rękę” dla zatrudnionych przy produkcji).

Co jeszcze zachęca Polaków? Zdecydowanie bliskość terytorialna. Dla sporej części z nich praca w Czechach nie wiąże się z przeprowadzką. Przekraczają oni granicę tylko na czas pracy, by po niej wrócić do domów w przygranicznych miejscowościach.

Dla Polaków zatrudniających się w Czechach istotny jest również fakt, że jest to kraj podobny do Polski jeśli chodzi o strukturę społeczną

– dodaje w rozmowie z IAR ekspert rynku pracy Andrzej Kubisiak (Work Service S.A.).

Jest to istotne z punktu widzenia obaw dotyczących aktualnej sytuacji panującej w krajach Europy Zachodniej. Rosnące zagrożenie terrorystyczne sprawia, że główne kierunki emigracji (w szczególności Niemcy) powoli zaczynają tracić na popularności.

Jak zatem przedstawia się aktualny obraz polskiej emigracji?

Główne kierunki emigracji

Jak wynika z opublikowanego miesiąc temu komunikatu CBOS – opartego także na danych GUS – z roku na rok rośnie liczba Polaków przebywających czasowo za granicą (wzrost obserwujemy od roku 2011), choć w ostatnim okresie nieco wolniej.

Co piąty Polak, który mieszka na stałe w naszym kraju, przynajmniej raz pracował zarobkowo za granicą, a 63% z nich podjęło pracę po 2004 roku (po wstąpieniu Polski do UE). 1% ankietowanych pracował za granicą w momencie przeprowadzania badania.

W którym kraju lub w których krajach Pan(i) pracował(a) lub pracuje?
W którym kraju lub w których krajach Pan(i) pracował(a) lub pracuje? Źródło: opracowanie własne na podstawie badań CBOS, 2016.

Najpopularniejszymi kierunkami emigracji zarobkowej są ciągle Niemcy i Wielka Brytania. Znaczny wzrost zainteresowania zanotowała Holandia (aż o 7 punktów procentowych względem roku 2015). Tylko 3 kraje z tej listy (USA, Norwegia i Szwajcaria) nie są członkami UE.

Dlaczego pracujemy za granicą?

CBOS zapytał ankietowanych, którzy deklarują chęć podjęcia pracy za granicą, o przyczyny takiej decyzji. Te możemy podzielić na dwie grupy: „pozytywne” (chęć zdobycia doświadczenia zawodowego za granicą, nauka języka, poznanie świata) i „negatywne” (brak pracy lub niskie zarobki w Polsce).

Z jakiego powodu zamierza Pan(i) szukać pracy za granicą?
Z jakiego powodu zamierza Pan(i) szukać pracy za granicą? Źródło: opracowanie własne na podstawie badań CBOS, 2016.

Niemal 75% badanych wskazało na przyczyny „negatywne”. Zdecydowanie najczęściej padała odpowiedź, że do poszukiwania pracy za granicą zmuszają niskie zarobki w Polsce.

Sam fakt otrzymywania wypłaty w euro czy w funtach oznacza, że na podobnym stanowisku pracownik ma szansę dostać na rękę kilkukrotnie więcej niż w Polsce. Przykład? Minimalna stawka godzinowa wynosi u nas 13 złotych brutto; w Niemczech – 8,84 euro, czyli… prawie 40 złotych. Płaca minimalna u naszych zachodnich sąsiadów to 1536 euro miesięcznie (ponad 6700 złotych).

Oczywiście na mieszkających w Niemczech rodakach, gdzie wyższa płaca idzie w parze z wyższymi cenami, ta kwota nie robi wrażenia. Polacy  zarobione tam pieniądze w dużej mierze wydają jednak w naszym kraju. Dotyczy to przede wszystkim mieszkańców polskich przygranicznych miejscowości, choć nie tylko ich. Ci, którzy mieszkają za granicą na stałe, mogą niewielkim nakładem wymiernie wesprzeć finansowo rodzinę, która pozostała w Polsce.

Młodzi chcą zdobywać świat

CBOS zwraca uwagę, że im młodszy wiek ankietowanych, tym częściej deklarowaną przyczyną decyzji o wyjeździe jest chęć poznania świata oraz zdobycia doświadczenia zawodowego za granicą. Szczególnie dotyczy to osób w wieku do 25 lat. Potwierdzają to zeszłoroczne badania Work Service, gdzie również pytano o przyczynę emigracji. „Możliwość podróżowania i zwiedzania świata” wskazało aż 44% respondentów.

Wysoki odsetek osób, które rozważają emigrację ze względu na możliwość podróżowania po świecie, świadczy o zmianie pokoleniowej na rynku pracy. Młodzi Polacy nie boją się konkurować z pracownikami na całym świecie, a do tego dostrzegają, że dzięki wykonywanemu zawodowi mogą spełniać swoje prywatne marzenia. Łączenie pracy z poznawaniem świata to klasyczny przykład realizacji idei work-life balance w wydaniu przedstawicieli pokolenia milenialsów.

– tłumaczy Krzysztof Inglot, rzecznik prasowy Work Service S.A.

Komentarz redakcji

Skala polskiej emigracji zarobkowej jest niewątpliwie spora. Według GUS od roku 2007 liczba polskich emigrantów nie spadła poniżej 2 milionów. Niezwykle trudno o jednoznaczną ocenę tego zjawiska.

Z jednej strony należy się cieszyć, że Polacy korzystają z możliwości, jaką dało otwarcie europejskiego rynku pracy. Wejście do UE zdecydowanie ułatwiło znalezienie dobrze płatnej pracy tym rodakom, którym nie powiodło się w Polsce. Budująca jest także odwaga młodych ludzi, którzy pragną zdobywać doświadczenie i poszerzać horyzonty.

Trudno jednak zlekceważyć fakt, że o podjęciu decyzji dotyczącej wyjazdu decydują najczęściej kwestie ekonomiczne. Skala emigracji świadczy o tym, że inne kraje oferują obywatelom to, czego nie potrafi zapewnić Polska. Najwyraźniej część Polaków zdaje się nie wierzyć, że praca w Polsce im się opłaca.

O czym świadczy stale rosnące zainteresowanie Polaków pracą za granicą?

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz