• >>
  • Wiadomości
  • >>
  • Wybory USA 2016 - sondaże przedwyborcze a wyniki wyborów
10.11.2016
Aktualizacja: 21.08.2017

Wybory USA 2016 – prognozy do kosza? Sprawdzamy szczegółowe statystyki poparcia

Wybory w USA - sondaże w wyniki
pixabay.com

„The New York Times” opublikował właśnie dane dotyczące rozkładu głosów oddanych w wyborach prezydenckich w różnych grupach społecznych. Czy potwierdzają one przedwyborcze przewidywania?

Eksperci i komentatorzy za oceanem prześcigali się w prognozach, który z kandydatów może liczyć na wyższe poparcie w określonej grupie wyborców. Brano pod uwagę niemal wszystkie czynniki: płeć, miejsce zamieszkania, rasę i wyznanie.

Wiele mówiło się o stereotypowym wyborcy Donalda Trumpa – białym mężczyźnie, niekoniecznie wykształconym. Hillary Clinton miały popierać głównie kobiety, Latynosi oraz osoby z wyższym wykształceniem.

Wiele wskazuje na to, że olbrzymia część Amerykanów zagłosowała wbrew temu, co powtarzały media.

Kobiety też lubią Trumpa

Szczególnie dobitnie pokazują to wyniki analizy dotyczące płci. Okazuje się, że choć większość kobiet rzeczywiście poparło Hillary Clinton, to dysproporcja między kandydatami w tej kategorii jest stosunkowo niewielka. Kandydatkę Demokratów poparło (należy powiedzieć: tylko) 54% przedstawicielek płci pięknej. Na Trumpa głos oddało 42% kobiet.

Pierwsza w historii szansa, by kobieta została prezydentem USA w połączeniu z wizerunkiem Trumpa – to wszystko sprawiło, że Clinton miała absolutnie zdominować żeńską część elektoratu. W tym kontekście 54% głosów kobiet wygląda dosyć mizernie.

Mężczyźni częściej głosowali na Trumpa (53%). Hillary Clinton zebrała wśród mężczyzn tylko 41% głosów, czyli nawet mniej niż Trump wśród kobiet.

Poparcie dla kandydatów (wg płci)
Poparcie dla kandydatów (wg płci)

Rasa nie aż tak istotna?

Szczególną dysproporcję widać w ilości głosów oddanych przez Afroamerykanów. Aż 88% z nich poparło Hillary Clinton, a Donalda Trumpa jedynie 8%.

Przed wyborami prognozowano także większe poparcie dla Hillary Clinton wśród Latynosów i Azjatów. Okazało się, że słusznie, jednak spodziewano się chyba większej rozbieżności. Mimo że Clinton otrzymała głosy od 65% tych mniejszości, to na Trumpa zagłosował aż co trzeci z nich.

Poparcie dla kandydatów (wg rasy)
Poparcie dla kandydatów (wg rasy)

Młodzi „buntownicy”?

Analiza „New York Timesa” zaprzecza powszechnej opinii, że opcję radykalną wybierają najmłodsi wyborcy. Według niej młodzież powinna była poprzeć antysystemowego Trumpa.

Wśród wyborców między 18. a 29. rokiem życia Clinton uzyskała 55% poparcia, a kandydat Republikanów zaledwie 37%. Swój wkład w te wyniki miał zapewne Bernie Sanders, który w prawyborach cieszył się dużą popularnością wśród młodych ludzi, a następnie przekazał Clinton swoje poparcie.

Dużo korzystniejsze dla Trumpa są wyniki głosowania wśród osób w wieku powyżej 45 lat, gdzie pokonał swoją rywalkę w stosunku 53% do 44%.

Poparcie dla kandydatów (wg wieku)
Poparcie dla kandydatów (wg wieku)

Trump wygrywa na prowincji, Clinton zwycięża w miastach

Potwierdziły się natomiast prognozy dotyczące wykształcenia: osoby o wykształceniu niższym i średnim nieznacznie częściej głosowały na Trumpa. Osoby z dyplomem oraz po studiach podyplomowych poparły w większości Clinton. Uzyskała ona również lepszy wynik wśród najuboższych Amerykanów, jednak powyżej progu 50 tys. dolarów dochodów rocznie głosy rozkładały się dosyć równomiernie.

Po wyborach często zwracano uwagę na fakt, iż Donald Trump wygrał wybory dzięki głosom uzyskanym na wsiach i małych miasteczkach. Potwierdza to analiza „New York Timesa”: choć Hillary Clinton uzyskała aż 59% głosów mieszkańców miast (przy zaledwie 35 procentach dla Trumpa), to na prowincji przewaga jej rywala jest znaczna (62% dla Trumpa i zaledwie 34% dla Clinton).

Poparcie dla kandydatów (wg miejsca zamieszkania)
Poparcie dla kandydatów (wg miejsca zamieszkania)

Na kandydata Republikanów częściej głosowali też chrześcijanie (w tym protestanci, katolicy i przedstawiciele innych odłamów). Hillary Clinton zdecydowanie poparli Żydzi i niewierzący.

„Status quo” czy „zmiana totalna”

Z analizy wynika, że dla wyborców Clinton najistotniejsze są kwestie polityki gospodarczej i zagranicznej. Wyborcy Trumpa za najważniejsze problemy uznają politykę imigracyjną i terroryzm.

Poparcie dla kandydatów (wg kwestii uważanych za najistotniejsze)
Poparcie dla kandydatów (wg kwestii uważanych za najistotniejsze)

Zaskoczenia nie budzi fakt, iż wśród osób pozytywnie oceniających prezydenturę Baracka Obamy aż 84% głosów oddano na Hillary Clinton. Niezadowoleni z ostatnich ośmiu lat jego rządów w 90% poparli Trumpa.

Naszym zdaniem

Wiele wskazuje na to, że problemem przedwyborczych przewidywań było przeszacowanie skali poparcia dla Clinton wśród kobiet i Latynosów. Przed wyborami pojawiały się opinie, że to właśnie ich głosy mogą przechylić szalę zwycięstwa na jej korzyść. Okazało się jednak, że wypowiedzi Trumpa z kampanii nie miały aż tak istotnego wpływu na preferencje wyborcze Amerykanów.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz