8.02.2017
Aktualizacja: 28.08.2017

Zmiany w PIT. Skarbówka samodzielnie rozliczy nas z dochodów?

Zmiany w PIT. Skarbówka samodzielnie rozliczy nas z dochodów?
© Monika Gruszewicz / fotolia

Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został zaakceptowany przez rząd. Prawdopodobnie już od 15 marca o wypełnienie zeznania podatkowego będziemy mogli poprosić urząd skarbowy.

W jaki sposób? Wystarczy wysłanie elektronicznego wniosku zawierającego imię, nazwisko, numer PESEL oraz dane kontaktowe. Oprócz tego konieczne będzie wskazanie właściwego urzędu skarbowego, roku podatkowego, którego ma dotyczyć zeznanie, a także (opcjonalnie) konkretnej organizacji pożytku publicznego, której podatnik chciałby przekazać 1% od podatku. Wnioski będzie można składać od 1 stycznia (od 15 marca w roku bieżącym) do dnia 10 kwietnia każdego roku.

Dotąd podatnik sporządzał zeznanie, my kontrolowaliśmy, a teraz będzie na odwrót, my sporządzimy, a podatnik nas skontroluje, jeśli będzie chciał

– powiedział dyrektor Departamentu Administracji Podatkowej, Tomasz Strąk.

Urząd skarbowy sporządzi zeznanie w terminie 5 dni od złożenia wniosku. Podatnik otrzyma e-mailem wiadomość o przygotowanym rozliczeniu, które następnie będzie mógł zweryfikować i, ewentualnie, odrzucić. Brak reakcji oznaczać będzie dla urzędu akceptację zeznania.

Polacy coraz chętnej korzystają z elektronicznego systemu e-Deklaracje. W ubiegłym roku liczba wszystkich dokumentów złożonych przez Internet przekroczyła 60 milionów.

Liczba dokumentów złożonych do systemu e-Deklaracje w latach 2008-2016.
Liczba dokumentów złożonych do systemu e-Deklaracje w latach 2008-2016. Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Ministerstwa Finansów.

Ułatwienie dla podatników i urzędników

Ministerstwo Finansów liczy na to, że z możliwości złożenia wniosku skorzysta nawet 13 milionów podatników.

Podczas wypełniania wniosku podatnik wypełni maksymalnie 36 pól i będzie mógł skorzystać m.in. z rozliczenia wspólnie z małżonkiem, ulgi na dzieci, ulgi rehabilitacyjnej, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów oraz możliwości przekazania 1 procenta podatku wybranej organizacji pożytku publicznego

– zdradza Ministerstwo Finansów.

Zmiana ma w znacznym stopniu ułatwić podatnikom coroczne rozliczanie z osiągniętych dochodów, a także usprawnić pracę urzędników skarbowych:

Zmiany w rozliczeniu podatku dochodowego to nie tylko znaczące uproszczenie dla podatników, którzy unikną konieczności dokonywania skomplikowanych wyliczeń. To też zmniejszenie obciążenia pracowników skarbówki wprowadzających treść papierowych deklaracji do systemu elektronicznego

– twierdzi resort.

Projekt noweli zakłada także rezygnację z formularza PIT-12 (przeznaczonego dla pracodawców dokonujących rozliczenia za swoich pracowników). Resort argumentuje, że w ubiegłym roku takie zeznania złożyło jedynie 421 tysięcy przedsiębiorców.

Skorzystają też emeryci i renciści

Osoby, dla których emerytury lub renty są jedynym źródłem dochodów, nie mają obowiązku składania zeznania podatkowego. Często jednak decydują się na to, ponieważ chcą przekazać 1% podatku na działalność organizacji pożytku publicznego.

To zaś wymaga wypełnienia całego formularza PIT-37. Po wejściu w życie nowych przepisów wystarczy krótkie oświadczenie, w którym emeryt lub rencista wskaże wybraną organizację.

Oświadczenie takie wraz z rocznym obliczeniem podatku PIT byłoby traktowane jak zeznanie podatkowe. Oświadczenie podatnik mógłby złożyć w wersji papierowej lub elektronicznej. Szacuje się, że takich podatników może być nawet 11 mln

– głosi komunikat Centrum Informacyjnego Rządu.

Emeryci i renciści będą mogli składać oświadczenia do końca kwietnia.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Piotr Miączyński z portalu Wyborcza.biz twierdzi, że wypełnienie PIT-u w wersji papierowej trwa średnio godzinę, a w wersji elektronicznej – 20 minut. Autorzy projektu szacują, że uzupełnienie przez Internet wniosku o rozliczenie dochodów przez urząd skarbowy potrwa zaledwie kilka minut.

Okazuje się, że oprócz oszczędności czasu (i to zarówno dla podatników, jak i urzędników) nowelizacja ma przynieść także oszczędności dla budżetu – przynajmniej taką nadzieję wyraził resort:

Wprowadzenie zmian może się przyczynić do powstania oszczędności po stronie sektora finansów publicznych (eliminacja kosztów związanych z zaopatrzeniem urzędów skarbowych w papierowe wersje druków zeznań oraz kosztów związanych z obsługą deklaracji składanych papierowo) w okresie sześciu lat od wprowadzenia zmiany w wysokości prawie 20 mln zł.

W rankingu Paying Taxes 2017 Polska znalazła się dopiero w piątej dziesiątce państw o najbardziej przyjaznych systemach podatkowych. Czas pokaże, czy ewentualne zmiany w sposobie rozliczania się z dochodów znacząco ułatwią życie podatnikom.

Co myślicie o propozycji Ministerstwa Finansów?

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz