• >>
  • Wiadomości
  • >>
  • Relokacja uchodźców a zobowiązania państw członkowskich UE
28.09.2017
Aktualizacja: 28.09.2017

Jak przebiega proces relokacji? Dane Komisji Europejskiej [INFOGRAFIKA]

Relokacja uchodźców.
© zolotons/fotolia

Krajom członkowskim nie udało się w wyznaczonym terminie wypełnić postanowień związanych z relokacją. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w całości ze swoich zobowiązań wywiązała się jedynie Malta.

25 005 – dokładnie tyle wynosiła na początku września liczba osób przesiedlonych z Grecji i Włoch do innych państw członkowskich UE. Relokacja miała jednak obejmować liczbę kilkukrotnie wyższą. Ostateczny termin przyjmowania uchodźców zakwalifikowanych do programu relokacji upłynął we wtorek.

Na początku września Komisja Europejska ponownie wezwała Polskę i Węgry do wypełnienia zobowiązań związanych z relokacją. Ostrzeżenie otrzymali również Czesi, którzy jak dotąd przyjęli zaledwie kilkanaście osób.

Wspomnianym krajom już w czerwcu grożono wszczęciem procedury o naruszenie prawa UE. Biorąc jednak pod uwagę wymagania stawiane państwom członkowskim, to właśnie przypadek Polski jest najbardziej jaskrawy. Z 6 182 osób, które – zdaniem KE – Polska powinna przyjąć, do dziś nie sprowadzono ani jednej.

Malta wyjątkiem

KE od dłuższego czasu dawała do zrozumienia, że oczekuje od państw UE większego zaangażowania w proces relokacji. Dziś jest już jasne, że większości z nich nie udało się wypełnić postanowień w wyznaczonym terminie.

Większość państw członkowskich UE zasadniczo poniosła porażkę względem uchodźców oraz ludzi poszukujących ochrony międzynarodowej, unikając odpowiedzialności oraz pozostawiając tysiące opuszczonych osób we Włoszech i Grecji

– skomentowała Aleksandra Górecka z Amnesty International.

Wyjątkiem jest Malta, która przyjęła w sumie 148 osób. Bliscy osiągnięcia wymaganej przez KE liczby przyjętych osób są m.in. Irlandczycy, Finowie i Łotysze. Do tej pory najwyższą liczbę uchodźców/imigrantów sprowadzili Niemcy (prawie 8 tysięcy), jednak do spełnienia wymagań Komisji wciąż brakuje im prawie 20 tysięcy osób.

W relokacji uczestniczą też trzy kraje spoza UE – Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein, które w sumie przyjęły ponad 2 600 osób.

Stan procesu relokacji na dzień 1 września przedstawia infografika:

Relokacja uchodźców, infografika.
Relokacja uchodźców, infografika. Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Komisji Europejskiej.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz