2.10.2017
Aktualizacja: 29.09.2017

Co Polacy myślą o obowiązku szczepień? Wyniki badań CBOS

Obowiązek szczepień - badanie CBOS-u.
© doroguzenda/fotolia

Coraz więcej rodziców w Polsce uchyla się od obowiązkowych szczepień dzieci. Na przestrzeni ostatniej dekady liczba odmów wykonania szczepienia wzrosła aż sześciokrotnie. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy?

Zaledwie 3% dorosłych Polaków twierdzi, że co najmniej raz nie poddało dziecka obowiązkowemu szczepieniu. W zdecydowanej większości przypadków wynikało to z obaw przed skutkami szczepionki (40%) lub przeciwwskazań medycznych (39%). Tylko co ósmy rodzic zapomniał o szczepieniu.

Polskie społeczeństwo wciąż utrzymuje wysoki poziom informacji odnośnie do szczepionek. Badanie CBOS ujawniło zaledwie pojedyncze opinie o nieskuteczności czy niebezpieczeństwie związanym ze szczepieniami, choć w tym ostatnim przypadku można zauważyć delikatny spadek zaufania w stosunku do wyników sprzed czterech lat. Z drugiej strony wciąż utrzymuje się wysoki odsetek dorosłych twierdzących, że poziom informacji o potencjalnych zagrożeniach szczepionek nie jest wystarczający.

Trzy typy postaw

Zaledwie 13% Polaków uważa, że przechorowanie choroby zakaźnej jest lepszym rozwiązaniem niż podanie szczepionki. Z tą tezą nie zgadza się jednak aż 76% ankietowanych.

W badaniu określono trzy typy postaw wobec obowiązkowego szczepienia dzieci:

  • pozytywne (szczepienia są bezpieczne, a pozytywne skutki przeważają nad negatywnymi),
  • sceptyczne (lepszą alternatywą dla szczepienia jest przechorowanie choroby zakaźnej),
  • lękowe (rodzice nie są dostatecznie poinformowani o skutkach ubocznych, a szczepienia mogą wywoływać poważne zaburzenia rozwojowe, np. autyzm).

Nastawienie sceptyczne i lękowe występuje głównie wśród kobiet i osób w wieku 25-34 lat.

Polacy akceptują status quo

Choć aktywność ruchów antyszczepionkowych rośnie, Polacy niechętnie patrzą na zmiany w systemie profilaktyki. Aż 80% uważa, że szczepienia przeciwko najgroźniejszym chorobom powinny pozostać obowiązkowe, a rodzice mogliby decydować wyłącznie o ewentualnych szczepieniach dodatkowych. Całkowitej fakultatywności szczepionek domaga się zaledwie co ósmy badany.

Ankietowani zostali także zapytani o metody walki z rodzicami unikającymi szczepienia dzieci. Za najbardziej słuszne rozwiązanie uznano potraktowanie obowiązku szczepiennego jako kryterium przyjęcia do publicznego żłobka i przedszkola, za najmniej słuszne natomiast – obowiązującą obecnie karę grzywny.

W jakim stopniu słuszne bądź niesłuszne są, Pana(i) zdaniem, na stępujące rozwiązania?
W jakim stopniu słuszne bądź niesłuszne są, Pana(i) zdaniem, na stępujące rozwiązania? Źródło: komunikat z badań CBOS, 2017 r.

A co Wy sądzicie o obowiązkowych szczepieniach?

Źródła:

Polacy o obowiązku szczepienia dzieci, komunikat z badań CBOS, 2017 r. (PDF)

Ankieta

Czy szczepienia w Polsce powinny być obowiązkowe?

Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Co Polacy myślą o obowiązku szczepień? Wyniki badań CBOS"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Krzysztof
Gość

Nie zaszczepiliśmy kota i właśnie zdechł na jakąś zakaźną kocią chorobę 🙁

wpDiscuz