29.06.2017
Aktualizacja: 28.08.2017

„Apteki dla aptekarzy”. Nowelizacja prawa farmaceutycznego weszła w życie [INFOGRAFIKA]

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego.
© glisic_albina/fotolia

Od 25 czerwca obowiązują nowe zasady udzielania zezwoleń na prowadzenie apteki. Zmiany mają dotyczyć tylko nowych punktów – nowelizacja nie ingeruje w funkcjonowanie aptek już istniejących. Trwa spór o to, jakie będą skutki nowych regulacji.

W Polsce działa aż 15 tysięcy aptek. Oznacza to, że jedna apteka zaopatruje w leki średnio 2 500 mieszkańców. W 2015 roku powstało 720  aptek sieciowych, a liczba aptek niezależnych spadła o 469. Z danych IMS Health wynika, że sieci aptek odpowiadają już za ponad połowę wartości sprzedaży leków na rynku. To właśnie w interes ich właścicieli zmiana przepisów może najmocniej uderzyć.

Najważniejsze założenia nowelizacji przedstawia poniższa infografika:

Nowe wytyczne dotyczące funkcjonowania aptek

Mniejsza dostępność i wyższe ceny?

Przeciwnicy zmian obawiają się mniejszej dostępności leków i wyższych cen. Oskarżają również pomysłodawców o próbę ograniczenia swobody działalności gospodarczej. Za nowymi regulacjami opowiada się m.in. Naczelna Izba Aptekarska, która zwraca uwagę na problem nierównej konkurencji między dużymi sieciami a małymi aptekami. Tłumaczy, że nowelizacja jest korzystna szczególnie dla mieszkańców wsi oraz dla właścicieli aptek nienależących do sieci.

PRZECIWZA
OGRANICZENIE SWOBODY DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Marcin Piskorski (Związek Pracodawców Aptecznych): „Zasada <<apteka dla aptekarza>> podcina skrzydła co trzeciej aptece w Polsce, która nie jest własnością farmaceutów, co de facto oznacza pełzające wywłaszczenie.”

„UPORZĄDKOWANIE” RYNKU APTECZNEGO

Tomasz Leleno, rzecznik prasowy NIA: „Ta regulacja porządkuje rynek apteczny oraz określa właściwą rolę apteki jako placówki ochrony zdrowia. Przyjęcie tej regulacji przybliża nas do standardów unijnych.”

NIA: „Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej nie obowiązuje w farmacji.”

WYŻSZE CENY LEKÓW 

Wicepremier Mateusz Morawiecki w liście do Senatu: „Wprowadzenie proponowanych ograniczeń własnościowych […] będzie skutkować postępującą fragmentaryzacją rynku aptek w Polsce. Biorąc pod uwagę silną konsolidację obrotu hurtowego, doprowadzi to do dalszego osłabienia pozycji negocjacyjnej aptek […], co może przełożyć się w sposób znaczący na podwyżkę ceny leków nie objętych refundacją oraz OTC.”

CENY LEKÓW NIE WZROSNĄ 

NIA: „[…] ponad 14,7 tys. funkcjonujących obecnie aptek będzie dalej istnieć, a konkurencja pomiędzy placówkami spowoduje, że ceny leków pozostaną korzystne dla pacjentów.”

MNIEJSZA DOSTĘPNOŚĆ LEKÓW 

Bartosz Arłukowicz, b. minister zdrowia: „[…] zagrożeniem dla pacjentów są kryteria demograficzne i geograficzne. Istnieje ryzyko, że poprzez takie zapisy pogorszy się dostęp do leków, a pacjenci będą musieli niejednokrotnie pokonywać dłuższą drogą do apteki. Ma to szczególne znaczenie dla osób starszych i mieszkańców mniejszych miejscowości.”

KRYTERIUM GEOGRAFICZNE I DEMOGRAFICZNE UŁATWI DOSTĘP DO LEKÓW MIESZKAŃCOM WSI 

NIA: „Pacjenci z terenów wiejskich mają utrudniony dostęp do leków. W efekcie, pacjenci muszą dojeżdżać po medykamenty do dużych miast, nawet po kilkadziesiąt kilometrów. W większych aglomeracjach mamy do czynienia z dominacją aptek sieciowych liczących na lepiej sytuowanych pacjentów […]. W wyniku monopolistycznych praktyk stosowanych przez sieci, liczba aptek na wsi jest dzisiaj nawet 5-krotnie niższa niż w miastach.”

Jakie – według Was – będą skutki zmiany przepisów?

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "„Apteki dla aptekarzy”. Nowelizacja prawa farmaceutycznego weszła w życie [INFOGRAFIKA]"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Kuba
Gość

Trudno mi przewidzieć skutki tych zmian, ale trzeba przyznać, że Polska jest krajem w Europie (a może tylko w Unii Europejskiej, pwwien nie jestem), w którym sprzedaje się najwięcej leków na osobę. Zatem istnieje szansa na to, że prawo to zmieni nieco tendencje Polaków co do konsumpcji masowych ilości leków

wpDiscuz