29.08.2017
Aktualizacja: 14.09.2017

Muzułmanie w Europie – liczba i udział procentowy w populacji Europy

Muzułmanie w Europie – liczba i udział procentowy w populacji Europy

Powtarzające się zamachy dżihadystów oraz trwający kryzys migracyjny zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. Jak liczna jest więc europejska populacja wyznawców islamu? Czy na pewno jest tak duża, jak myślimy?

Jak podaje Ipsos Mori, Europejczycy mają skłonność do przeszacowywania liczby ludności muzułmańskiej na Starym Kontynencie. Sondaż przeprowadzony w Wielkiej Brytanii pokazuje, że w opinii Brytyjczyków muzułmanie stanowią aż 15% populacji Zjednoczonego Królestwa. Podobne problemy z oszacowaniem liczby wyznawców islamu mają Francuzi (dla których populacja muzułmanów stanowi ponad 30% społeczeństwa), Niemcy, Włosi i Belgowie. Co ciekawe, społeczeństwa tradycyjne muzułmańskie np. Turcy (98% z nich to muzułmanie) niedoszacowują swojej populacji – średnia odpowiedzi wyniosła tam 81%.

A jak jest naprawdę?

Wśród wszystkich krajów UE najwięcej wyznawców islamu mieszka we Francji i w Niemczech. Liczba muzułmanów wynosi tam odpowiednio 6,2 mln osób (9,6% społeczeństwa) oraz 4,13 mln osób (5% społeczeństwa). W całej Europie przoduje zaś Rosja, z prawie 27,5 milionową ludnością muzułmańską (19% społeczeństwa). We wspomnianej już Wielkiej Brytanii mieszka ponad 3 mln wyznawców islamu (4,6% brytyjskiej populacji).

W sumie muzułmanie stanowią 7,66% ludności Europy.

Liczba i odsetek muzułmanów W Europie.
Liczba i odsetek muzułmanów W Europie. Źródło: http://www.muslimpopulation.com/Europe/

Muzułmanie w Polsce

W ankiecie Ipsos Mori Polacy wskazywali, że w naszym kraju muzułmanie stanowią 7% populacji, co dawałoby 2,6 mln ludzi. Jak natomiast wynika z badania Pew Research, odsetek ten wynosi w naszym kraju mniej niż 0,1% (ok. 38 tys.). W rzeczywistości może on być jednak przeszacowany – jak podaje GUS (spis powszechny 2011 r.) islam jako religię zadeklarowało 5 tys. osób (0,013 proc. populacji Polski). Spis może jednak nie uwzględniać m.in. części Czeczeńców, którzy przyjechali do naszego kraju w ostatnich 25 latach. Ze statystyk Urzędu ds. Cudzoziemców wynika, że od 1991 r. do 2015 r. przyjęliśmy ponad 80 tys. uchodźców z Czeczenii. W kraju pozostało ich, według szacunków, ok. 6 tys. Polska nie jest bowiem dla Czeczenów docelowym miejscem pobytu – zazwyczaj przedostają się oni do bardziej zamożnych krajów europejskich, takich jak Niemcy, Austria czy Francja. Zsumowanie wyników GUS i UdsC pozwala oszacować, że w Polsce na stałe może mieszkać ok. 10-11 tys. muzułmanów.

Jak myślicie, z czego wynika przeszacowywanie liczby muzułmanów w poszczególnych krajach Europy?

Dodaj komentarz

9 komentarzy do "Muzułmanie w Europie – liczba i udział procentowy w populacji Europy"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Paweł
Gość

Z idiotycznego sondażu oczywiście. Nie wierzę, że ktoś udzielił odpowiedzi typu 7% !! Przecież to by znaczyło, że 7/100 ludzi spotkanych w ciągu dnia to by byli arabowie, ja widzę ich tylko w kebabie.

Dawid
Gość

Oczywiście, że respondenci zawyżają odpowiedzi w sondażach, przecież statystyczny Kowalski nie prowadzi żadnych statystyk, tylko zapytany odpowiada na czuja, jak mu się wydaje. Nie takie głupoty wygadują ludzie wykształceni, więc posądzanie zwykłego szarego człowieka o to, że będzie miał świadomość wielkości cyfry którą podał w swojej odpowiedzi w stosunku do całej populacji jest trochę zbyt optymistyczne. Ponadto nie każdy muzułmanin to arab w Polsce masz podobno 5 tys. Tatarów, 6 tys. Czeczenów i nie mam pojęcia ilu muzułmanów z półwyspu Bałkańskiego pochodzenia słowiańskiego.

Zzzzz
Gość

Muzulmanie robia Taki chalas dookola siebie, swojej religii I wymagan, ze zawsze wydaje sie, ze jest ich cztery razy wiecej.

jacek
Gość

Te dane są zaniżone ,przecież w samej Holandii muzułmanie stanowią ponad 10% społeczeństwa w Belgii jeszcze więcej .W Szwecji żyje ponad milion wyznawców islamu stanowiąc ponad 10 % a to tylko dane oficjalne .Nawet ostatnio gdzieś podawano że w Hiszpanii jest ponad 2 miliony .Według mnie te dane są strasznie zaniżone aby ludzie nie wiedzieli iż trwa islamizacja Europy .

Thomas
Gość

w Szwecji żyje około 350 -400 tys muzułmanów nie przesadzaj .Stanowi to około 1%spoleczenstwa .Najliczniejszymi obcokrajowcami to Serbia,CHorwacja,Macedonia,Chile,Peru,Kolumbia,Polska,Czechy,Słowacja itd

Piotr
Gość

Nie do końca
Najliczniejsza mniejszość w Szwecji to Finowie, potem mamy Irakijczyków, Hindusów, Turków i Ludność z północnej afryki. Z tym ze jeśli chodzi o muzułmanów to sa oni skoncentrowani w dużych miastach a prowincja jest prawie jednolita etnicznie, dlatego to może sprawiać mylne wrażenie tak dużego odsetku imigrantów w Szwecji.

Anakin
Gość

Nie wiem kto jest bliżej prawdy. A, że opinie nie są precyzyjne? W badania na temat ile ludzie szacują udziału osób nieheteroseksualne przekraczają 10% i w skrajnych odpowiedziach sięgają 30% (w rzeczywistości niewiele ponad 2%).

Anakin
Gość

Analiza byłaby ciekawsza gdyby podano ile muzułmanów posiada obywatelstwo danego kraju (lub w przypadku UE któregokolwiek kraju w UE). A zupełnie najciekawiej gdyby podano strukturę osadzenia. Czyli: przyjezdni, I pokolenia, II pokolenie, rodzimi muzułmanie.

Ryszard
Gość

Ja znam tych z kebabu i też się śmieli – to że są ciemnej karnacji to nie znaczy że są tylko muzułmanami bo są też wielu ateistami jak i wyznawcami innych religii , a islam też jak chrześcijaństwo- różne są jego odłamy .

wpDiscuz