5.09.2017
Aktualizacja: 1.09.2017

Menu w więzieniu – co jedzą polscy więźniowie? [INFOGRAFIKA]

Menu w więzieniu - co jedzą polscy więźniowie?
© kolotype/fotolia

W więziennych stołówkach obowiązuje wręcz zasada „mówisz i masz”. Więźniowie mogą wybierać spośród pięciu rodzajów diet, a jedyną przyczyną odmowy przystosowania menu w więzieniu do preferencji osadzonego może być brak odpowiedniego wyposażenia więziennej kuchni.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z lutego 2016 r. minimalna dzienna stawka wyżywienia jednego więźnia wynosi 4,00 zł. Jest ona przynajmniej dwukrotnie niższa niż stawka żywieniowa w szpitalu. Do stawki podstawowej dolicza się jednak dodatkowe koszty. Przykład – jeśli osadzony jest nieletni, to na przygotowanie jego posiłków przeznacza się o 40 gr więcej (posiłki dla nieletnich mają również wyższą kaloryczność – 2 800 kcal).

Najwyższe stawki przysługują tym więźniom, którzy podejmują pracę w szczególnie uciążliwych warunkach (7,20 zł). Stawka wyższa od podstawowej (5,80 zł) obowiązuje również w przypadku diet indywidualnych np. gdy posiłki przygotowywane są z uwzględnieniem uwarunkowań religijnych czy kulturowych. Jak podaje w rozmowie z TVN24 rzeczniczka prasowa Służby Więziennej kpt. Arleta Pęconek , przez ostatnie dwa lata w samym okręgu warszawskim ponad 120 na 6 300 osadzonych zdecydowało się na skorzystanie z diety bezwieprzowej lub wegetariańskiej. Wielu z nich powoływało się na swoją religię, deklarując przejście na islam.

Poza koniecznością dostarczenia więźniom wystarczającej ilości kalorii, diety powinny uwzględniać odpowiednie proporcje witamin w postaci warzyw i owoców, węglowodanów, tłuszczów i białka.

O innych prawach przysługujących więźniom dowiecie się na naszego artykułu Codzienność za kratami. Warunki bytowe w polskich zakładach karnych.

Menu w więzieniu - infografika

Co myślicie o zasadach kierujących więziennym menu?

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz