27.09.2017
Aktualizacja: 5.10.2017

Ile zarabiają polscy nauczyciele?

Ile zarabiają polscy nauczyciele?
© pathdoc/fotolia

Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie „Ile zarabiają polscy nauczyciele?” – wcale nie jest prosta. Na wysokość nauczycielskiej pensji wpływa bowiem kilka czynników, a samo wynagrodzenie składa się z kilku elementów.

Zgodnie z Kartą Nauczyciela na wynagrodzenie nauczycieli składają się następujące elementy:

Składniki wynagrodzenia nauczycieli.
Składniki wynagrodzenia nauczycieli. Źródło: Opracowanie własne na podstawie Karty Nauczyciela – rozdział 5.

Ponadto wynagrodzenie zależy od następujących czynników:

  • okresu zatrudnienia,
  • jakości świadczonej pracy,
  • wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć,
  • powierzonego stanowiska lub sprawowanej funkcji,
  • trudnych lub uciążliwych warunków pracy.

Pensja zasadnicza

Pensja zasadnicza określana jest corocznie przez MEN i uzależniona jest od stopnia awansu zawodowego nauczycieli oraz poziomu wykształcenia. W 2017 r. minimalne wynagrodzenie brutto nauczyciela z przygotowaniem pedagogicznym, posiadającego tytuł zawodowy magistra wyniosło:

  • dla nauczyciela stażysty: 2 294 zł,
  • dla nauczyciela kontraktowego: 2 361 zł,
  • dla nauczyciela mianowanego: 2 681 zł,
  • dla nauczyciela dyplomowanego: 3 149 zł.

Dodatki

Z badań prowadzonych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji wynika jednak, że płaca zasadnicza stanowi 65% płacy polskich nauczycieli, natomiast na pozostałą część składają się różne dodatki. Jedynym dodatkiem obligatoryjnym jest dodatek stażowy (za wysługę lat). Przysługuje on każdemu nauczycielowi po czwartym roku pracy i wynosi 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, jednak nie więcej niż 20%. Pozostałe dodatki: motywacyjny, funkcyjny, za warunki pracy, mieszkaniowy i wiejski – są przyznawane fakultatywnie najczęściej przez przez lokalny samorząd na wniosek dyrektora danej placówki oświatowej.

…no to w końcu ile zarabiają polscy nauczyciele?

Karta Nauczyciela określa również, że średnie wynagrodzenie nauczycieli powinno stanowić określony procent kwoty bazowej, określanej corocznie w ustawie budżetowej. Podstawiając kwotę bazową za 2017 r., która wynosi 2 752,92 zł otrzymujemy następujące wartości średniego wynagrodzenia nauczycieli:

Średnie wynagrodzenie 2017
Kwota bazowa 20172 752,92 zł
Nauczyciel stażysta100%2 752,92 zł
Nauczyciel kontraktowy111%3 055,74 zł
Nauczyciel mianowany144%3 964,20 zł
Nauczyciel dyplomowany184%5 065,37 zł

Należy zaznaczyć jednak, że idea średniego wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego musi być osiągnięta na obszarze działania danej jednostki samorządu terytorialnego, a nie przez każdego nauczyciela zatrudnionego w szkole prowadzonej przez tę jednostkę. W efekcie nauczyciele o identycznym stopniu awansu, takim samym stażu pracy i podobnych osiągnięciach mogą otrzymywać bardzo różne pensje. Kilka rzeczywistych przykładów zebraliśmy w poniższej tabeli:

Przykładowe zarobki nauczycieli w 2016 r.
Przykładowe zarobki nauczycieli w 2016 r. Źródło: opracowanie własne na podstawie: „Ile naprawdę zarabiają nauczyciele? Zarobki nauczycieli 2016. Pensje z dodatkami i wysługą lat.” – artykuł Dziennik Zachodni, K. Domagała-Szymonek, 2016 r.

Jeżeli chcecie wiedzieć więcej o tym, jak wygląda praca nauczycieli, zachęcamy do przeczytania artykułu: Polska kadra nauczycielska. Zmagania z niewydolnym systemem edukacji.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz