29.03.2017
Aktualizacja: 22.08.2017

Rusza procedura wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Przedstawiamy harmonogram Brexitu

Harmonogram Brexitu
pixabay

Minęło już dziewięć miesięcy od referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Choć słowo „Brexit” było w tym czasie odmieniane przez wszystkie przypadki, to cały proces tak naprawdę dopiero się zaczyna.

Zgodnie z zapowiedzią premier Theresy May uruchomiono dziś artykuł 50. Traktatu z Lizbony. W praktyce oznacza to rozpoczęcie długiego procesu negocjacji między Wspólnotą a stroną brytyjską.

Dzień wyjścia Wielkiej Brytanii z UE („B-Day”) powinien przypaść najpóźniej 30 marca 2019 roku. Jak wskazuje Alastair Macdonald (współautor opracowania „Brexit” wydanego przez Thomson Reuters), za tą datą przemawiają ciekawe argumenty. Po pierwsze, jest to sobota – dzień wolny od pracy dla większości Brytyjczyków; po drugie, takie ustalenie daty pozwoli na uniknięcie Brexitu w April Fool’s Day („Dzień Głupców”, u nas „Prima aprilis”).

Piłka po stronie Tuska

Po otrzymaniu od brytyjskiej premier informacji o uruchomieniu procedury przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wyśle w ciągu 48 godzin wstępne wytyczne do przedstawicieli pozostałych 27 krajów członkowskich. Ci spotkają się pod koniec kwietnia, by ostatecznie uzgodnić strategię i udzielić Michelowi Barnierowi z Komisji Europejskiej pełnomocnictwa do reprezentowania UE w negocjacjach.

Do końca roku Bruksela planuje wypracować ogólny kształt porozumienia, w którym zostaną poruszone najważniejsze kwestie, m.in. dotyczące kontroli granic czy – istotnych z punktu widzenia Polaków mieszkających na Wyspach – zasad postępowania wobec cudzoziemców.

Już w przyszłym roku Theresa May chciałaby negocjować warunki nowej umowy handlowej z Unią Europejską. Unijni liderzy wątpią jednak, by udało się zawrzeć porozumienie jeszcze przed Brexitem i proponują odwróconą kolejność – najpierw wyjście ze Wspólnoty, potem umowa o wolnym handlu.

Do listopada 2018 roku prawdopodobnie poznamy ostateczny kształt dokumentu dotyczącego Brexitu, który następnie powinien zostać przyjęty przez Parlament Europejski i ratyfikowany przez większość państw Rady Europejskiej. Jeśli dokument nie zostanie zaakceptowany, Wielka Brytania i tak może opuścić UE za dwa lata (art. 50 ust. 3 Traktatu Lizbońskiego). Istnieje jednak możliwość przedłużenia tego okresu, jeżeli Rada Europejska podejmie taką decyzję jednomyślnie i w porozumieniu z Londynem.

Problem Szkocji

Procedurę Brexitu może dodatkowo skomplikować niezadowolenie tej części Brytyjczyków, która nie chce wyjścia z Unii. Przypomnijmy, że przewaga zwolenników Brexitu w referendum była nieznaczna (za Brexitem opowiedziało się 52%, przeciw 48%). W Szkocji aż 62% wyborców było przeciwnych Brexitowi. Proeuropejscy Szkoci są przekonani, że jedynym sposobem na ich pozostanie w Unii jest opuszczenie Zjednoczonego Królestwa.

Uważamy, że ta decyzja powinna być w rękach ludzi. Szkocki parlament prawdopodobnie w tym tygodniu zdecyduje, że powinniśmy powrócić do pytania o referendum ws. niepodległości

– twierdzi Alasdair Allan, szkocki minister ds. europejskich.

Jego zdaniem Szkotom łatwiej byłoby zaakceptować obecną sytuację, gdyby nie zdecydowano się na tzw. twardy Brexit, który zakłada opuszczenie jednolitego rynku europejskiego.

Konsekwencje dla UE i polskich imigrantów

Dla Wspólnoty oznacza on niemal pewne zawirowania na rynkach. Tym bardziej, że londyńskie City jest dziś jednym z głównych centrów finansowych Europy.

Jeśli Londyn i Unia nie dojdą do porozumienia, wielkie instytucje finansowe z USA, Azji, Afryki będą poszukiwać bardziej stabilnych miejsc do lokowania swoich inwestycji niż Europa

– obawia się Jakub Makurat z brytyjskiej firmy Ebury.

Konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z UE odczują także Polacy. Ekonomiści z Euler Hermes szacują, że deficyt w eksporcie polskich towarów sięgnie 3 miliardów złotych. Rodaków mieszkających na Wyspach, podobnie jak samych Brytyjczyków, czeka prawdopodobnie podwyżka podatków i wzrost cen.

Czy Brytyjczycy będą żałować wyjścia z UE?

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz