
Pew Research Center zapytało 41 tysięcy osób z 37 państw świata o ich sympatię do Rosji oraz zagrożenia płynące ze strony Rosjan i Władimira Putina. Kto najbardziej boi się Rosji? Jak postrzegany jest na świecie jej prezydent?
Świat nie ufa Putinowi
Tylko kilka krajów wyraziło zaufanie do poczynań Putina na arenie międzynarodowej. Są to przede wszystkim Wietnam (71% ufających) i Tanzania (51%), a w Europie – Grecja, gdzie równo połowa obywateli wierzy, że Kreml prowadzi właściwą politykę międzynarodową. Najgorszą opinię W. Putin ma w Jordanii, gdzie nie ufa mu 92% mieszkańców. W Europie, co raczej nie dziwi, wśród najbardziej nieufnych przodują Polacy (89%), ale tuż za nimi plasują się Hiszpanie, Holendrzy i Szwedzi (odpowiednio 88, 87 i 87%).
Mimo tak niskich notować prezydent Rosji i tak wzbudza większe zaufanie niż prezydent USA Donald Trump (o czym pisaliśmy w artykule: Putin vs Trump – który polityk cieszy się na świecie większym zaufaniem?).
Z brakiem zaufania idzie w parze brak sympatii dla Rosji. Światowym liderem są tu ponownie Jordańczycy (Rosji nie lubi aż 93% z nich), których niechęć to pokłosie wsparcia udzielonego przez Moskwę reżimowi Baszara al-Asada i Iranowi. W Europie przodują… Holendrzy (82% obywateli wyraża antypatię do Rosjan; dla porównania, w Polsce to 69%), którzy mają pretensje do Rosjan o zestrzelenie nad Donbasem Boeinga 777, skutkujące śmiercią 298 ludzi, w tym aż 193 obywateli Holandii.
Kto się boi Rosji?
Mimo dość powszechnego braku sympatii dla Rosji i rosyjskiego prezydenta większość mieszkańców świata deklaruje stosunkowo niewielkie obawy dotyczące siły i wpływu Rosji; przynajmniej w porównaniu z innymi globalnymi zagrożeniami (8. miejsce na globalnej mapie strachu, daleko za ISIS i zmianami klimatu). Spośród 37 krajów przebadanych przez Pew Research Center jedynie w Polsce i Jordanii Rosja zaliczana jest do trzech największych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego. Ostrożność w stosunku do Putina zdradzają również Turcy – 54% z nich uważa Rosję za niebezpieczną mimo, że Moskwa chciałaby widzieć w Ankarze sojusznika w wojnie syryjskiej.
Najmniej obaw nasi wschodni sąsiedzi budzą wśród Wietnamczyków (11 %) oraz najbardziej oddalonych w sensie geograficznym narodów: Senegalczyków (16 proc.), Kolumbijczyków czy Peruwiańczyków (po 19 proc.).
Wyniki ankiety pokazują, że mniej przychylnie na Rosję i jej przywódcę patrzą przede wszystkim kobiety, ludzie młodzi oraz mniej wykształceni o konserwatywnych, prawicowych poglądach.
Źródła:
Publics Worldwide Unfavorable Toward Putin, Russia, Pew Research Center, 2017r. (PDF)
Dodaj komentarz
Bądź pierwszy!