31.08.2017
Aktualizacja: 14.09.2017

Putin vs Trump – który polityk cieszy się na świecie większym zaufaniem?

Putin vs Trump

Pew Research Center przeprowadziło w 37 krajach na świecie badanie zaufania do rosyjskiego i amerykańskiego prezydenta w kontekście prowadzonej przez nich polityki zagranicznej. Putin vs Trump: któremu z nich świat bardziej ufa?

Ostatnio zajmowaliśmy się badaniem wiarygodności w polityce i zaufania do polityków na polskim gruncie (sprawdź, którego polityka można uznać na najbardziej wiarygodnego w Polsce: Czym jest dzisiaj wiarygodność w polityce? Wnioski z wyników naszej ankiety). Kwestią zaufania do polityków zajął się również ośrodek badawczy Pew Research Center, skupiając się na duecie Putin-Trump. Badania wykazały, że prezydent Rosji – często krytykowany za styl prowadzenia polityki zagranicznej – i tak jest na świecie uznawany za bardziej godnego zaufania niż Donald Trump.

Putin zwyciężył w 60% badanych krajów. Jego przewaga była największa w Grecji i Libanie (w obu krajach po +31 p.p różnicy) oraz Wietnamie (+21 p.p.). Gorzej wypadł za to wśród ankietowanych z Izraela (-28 p.p.), Nigerii i Polski (po -19 p.p.) oraz Kenii (-18 p.p. różnicy).

Trump cieszy się dużą popularnością w Ghanie (49%) i na Filipinach (69%) – oba kraje prezydenci USA i Rosji mają odwiedzić w tym roku w ramach międzynarodowych szczytów.

Jeśli chodzi o relacje USA-Rosja, Amerykanie są mnie pewni Putina niż Rosjanie Trumpa – tylko 23% obywateli USA ma zaufanie do poczynań Putina na arenie międzynarodowej, podczas gdy 53% Rosjan darzy zaufaniem Trumpa.

Ponadto sondaże pokazały, że Putinowi bardziej ufają:

  • mężczyźni,
  • osoby o poglądach prawicowych np. w Grecji (62% w stosunku do 47% wśród osób o poglądach lewicowych) czy Australii (33% do 19%).
Zaufanie w polityce zagranicznej Putin vs. Trump.
Zaufanie w polityce zagranicznej Putin vs Trump. Źródło: opracowanie własne na podstawie Pew Research Center, 2017 r.

Polityka zagraniczna którego z prezydentów budzi w Was większe zaufanie?

Ankieta

Kto wzbudza większe zaufanie?:

Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz