25.09.2017
Aktualizacja: 19.09.2017

Jak Europejczycy postrzegają muzułmanów? [INFOGRAFIKA]

Jak Europejczycy postrzegają muzułmanów? [INFOGRAFIKA]
© yustus/fotolia

Europejczycy obawiają się, że napływająca z Bliskiego Wschodu i Afryki fala uchodźców/imigrantów będzie oznaczać większą liczbę zamachów terrorystycznych oraz mniej pracy dla rodzimych mieszkańców.

Na wiosnę 2016 r. ośrodek badawczy Pew Research Center przeprowadził badania w 10 krajach europejskich nt. podejścia do muzułmanów, wspierania ISIS przez wyznawców islamu oraz stosunku do uchodźców. Poniżej prezentujemy wybrane wyniki tych badań.

Muzułmanie postrzegani negatywnie w południowej i wschodniej Europie

Opinie na temat muzułmanów są różne w zależności od badanego kraju. Bardzo negatywny stosunek do muzułmanów ma co najmniej połowa Węgrów, Polaków, Greków i Hiszpanów. Wyznawców islamu najlepiej postrzegają obywatele Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. Gorszy wizerunek niż muzułmanie mają w Europie jedynie Romowie.

Na podejście do muzułmanów (poza czynnikiem narodowym) mają także wpływ:

  • wiek i wykształcenie – im starsze osoby i niższe wykształcenie tym ten wizerunek jest gorszy (np. w Grecji 75% osób w wieku 50 lat i starszych niekorzystnie postrzegało muzułmanów, w porównaniu z 53% osób w wieku od 18 do 34 lat) oraz
  • poglądy polityczne – osoby o poglądach prawicowych są nastawione mniej przychylnie (np. w Niemczech 47% osób, które przyznało się do prawicowych poglądów wyrażało negatywne opinie na temat muzułmanów, podczas gdy taką samą opinię wraziło tylko 17% zwolenników lewicy).

Dodatkowo większość Europejczyków (58%) uważa, że przyjeżdżający do ich kraju muzułmanie nie chcą dostosowywać się do zwyczajów i stylu życia panującego w ich kraju. Wpływ na ten pogląd ma przede wszystkie religia (we Francji 60% katolików uważa, że muzułmanie chcą się izolować, w porównaniu do 48% osób niezwiązanych z żadną religią), a także, ponownie, poglądy polityczne.

Kiedy pytano o poparcie muzułmanów dla grup takich jak ISIS, niewielu Europejczyków uważało, że sympatyzowanie z terrorystami jest powszechne.

Stosunek do uchodźców

Jeśli chodzi o określanie zagrożeń, które są związane z przyjęciem uchodźców/imigrantów, Europejczycy obawiają się przede wszystkim możliwości wzrostu liczby zamachów terrorystycznych oraz negatywnych skutków gospodarczych.

Obawy o zamachy terrorystyczne są najmniejsze we Francji i Hiszpanii– odpowiednio 46 i 40%. Mediana w badanych państwach wyniosła jednak aż 59%. Niewiele mniej obaw budzą kwestie ekonomiczne. Obywatele Węgier, Polski, Grecji i Włoch uważają, że skutkiem przyjęcia uchodźców będzie odebranie pracy i zasiłków socjalnych rodzimym mieszkańcom. Jedynie Szwedzi i Niemcy deklarowali przekonanie, że napływ przedstawicieli innej kultury, wykorzystanie talentów i pracy uchodźców/imigrantów wpływa na wzrost potencjału narodu.

Postrzeganie muzułmanów w Europie – infografika

Postrzeganie muzułmanów w Europie - infografika.

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Jak Europejczycy postrzegają muzułmanów? [INFOGRAFIKA]"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
ubik
Gość

Przecież Holokaust wg Hilera był zainspirowany działaniami muzułmanów w Turcji. No i ten antysemityzm „Ty z pewnością się przekonasz,
że ludzie najbardziej zawzięci
w swojej wrogości
wobec tych, którzy uwierzyli
– to żydzi i bałwochwalcy. „

wpDiscuz